Pages

.

Парагвай | Полята около Реката на папагалите


Селското стопанство е основата на парагвайската икономика.Тази малка страна, разположена във вътрешността на южноамериканския континент, е почти непозната в Европа.
Парагвай, намираща се между две силни съседни страни - Бразилия и Аржентина, не е имала лека съдба.През ХІХ в. тя губи голяма част от територията си в полза на съседите си, но успява да защити и задържи по-голямата част от областта Чако във войната с Боливия през 30-те години на миналия век.Според сегашните граници равнината Чако заема по-голямата част от площта на страната, единствено на изток се включва и малка част от Бразилското плато.
Република Парагвай (на испански: República del Paraguay) е държава в Южна Америка. Граничи на юг-югозапад с Аржентина, с Бразилия на североизток и с Боливия на северозапад. Вътрешноконтинентална държава, без излаз на море или океан. Общата дължина на границите е 3 920 км. Площта ѝ е 406 750 км², от която водната повърхност е 2,3 %. Населението през юли 2004 г. е 6 191 368 души. Климатът е субтропичен до умерен. Столица на Парагвай е Асунсион. Административно страната е разделена на 17 департамента и един столичен департамент.


Накратко

Политическа система :конституционна република с двукамерен парламент; многопартийна система.
Столица :Асунсион ( 550 000 жит., градската агломерация наброява 1,6 млн.жит. )
Езици :испански, гуарани,
Религия :християни ( католици и протестанти )
Парична единица :гуарани
Най-големи градове :Сиудад дел Есте, Енкарнасион, Консепсион.


Статистика

Площ :406 752 жит.
Население :6,7 млн. жит.
Гъстота на населението :15 жит./км2
Етнически състав :метиси ( 95 % ), индианци ( 2 % ), бели ( предимно германци - 2% ), азиатци ( 1 % ).
Средна продължителност на живота :77,5 години за жените и 72,3 години за мъжете.
Инфраструктура :пътища ( 29 500 км ), железопътни линии ( 441 км )
Административна структура :17 области и един столичен кръг.
Най-висок връх :Каагуазу
Граници :с Аржентина ( 1880 км ), с Бразилия ( 1290 км ), с Боливия ( 750 км ).


История


Европейците за пръв път пристигат в този район в ранните периоди на 16 век. Днешната столица на Парагвай, Асунсион е основана от испанския конкистадор Хуан де Салазар на 15 Август,1537 г. Градът става център на испанска колониална провинция, както и център на разпространението на християнството по тези земи през 18 век. Парагвай обявява независимост след като отхвърля местното испанско управление на 14 май,1811.

Историята на Парагвай е белязана от дълги авторитарни управления, политическа нестабилност и опустошителни войни със съседите.

След колониалната история на Парагвай се разделя на следните основни периоди:
1811-1816 Основаване на Парагвай и администрацията
1816-1840 Управление на Хосе Гаспар Родригес де Франсия
1840-1965 Правителства на Карлос Антонио Лопес и Франсиско Солано Лопес
1865-1870 Войната на тройния съюз. Отнемане на 50% от територията на Парагвай, както и на 80% от населението
1870-1904 Възстановяване на Парагвай от войната и управление на правителства от Колорадската партия
1904-1932 Управление на Либерална партия
1932-1935 Война за Гран Чако с Боливия
1935-1940 Управление на революционерската партия Фебериста и Хосе Феликс Естегарибиа
1940-1948 Правителство на Хигинио Мориниго
1948-1954 Парагвайска гражданска война и ново управление на Колорадската Партия
1954-1989 Управление на диктатора Алфредо Стреснер
1989 - Демократични реформи

Освен обявяването на независимост през 1811, войната на Чако и Войната на тройния съюз има и други важни събития в историята на Парагвай.Парагвай участва във Войната на тройния съюз, най-голямата война в историята на Южна Америка. В нея участват и Бразилия, Аржентина и Уругвай, които се бият в съюз срещу Парагвай. След пет години кървави бойни действия Парагвай е победен и са му отнети огромни територии.Във войната за Чако, Парагвай отвоюва част от 'Гран Чако', регион в централна Южна Америка от Боливия.


Държавно устройство


Президентска република. Глава на държавата и правителството е президентът, избиран за 5 години. Законодателен орган - Национален конгрес, състоящ се от сенат (45 сенатори) и палата на депутатите (80 депутати), избирани за 5 години. Изпълнителната власт - правителство, назначавано от президента.


Административно деление


Парагвай се състои от 17 департамента и 1 столичен окръг: Горен Парагвай, Горна Парана, Столичен окръг (Парагвай), Консепсион, Итапуа, Мисионес, Сан Педро, Амамбай, Бокерон, Каагуасу, Каасапа, Каниндею, Сентрал, Кордийера, Гуаира, Неембуку, Парагуари и Пресиденте Айес.


Климат


Тропичен със средна месечна температура - юли 17-19 градуса Сº, януари - 27-29 градуса Сº. Валежи - от 700-1000 м на запад до 2000 мм на изток. Главни реки - Парана и Парагвай са плавателни. Растителност - смесени листопадно-вечнозелени гори и храсти (включително и парагвайския чай - мате), в речните долини - заблатени гори и високотревна саванна. Горите заемат 56 % от площта на страната.


Стопанство

Аграрно-индустриална страна. Обработваемите земи са 8 %, а пасищата - 34 % от площта на страната. Животновъдството е пасбищно - едър рогат добитък (около 8 млн. глави), овце, коне. Основни култури - соя, царевица, захарна тръстика, манго, батати, цитруси. Страната изнася соя (42% от износа ), чай (мате), тютюн, памук, кафе. Развито е и лозаро-винарството. От добиваните полезни изкопаеми с най-голямо значение са солта и варовикът. Има и залежи на железни, медни, манганови руди и нефт. Промишлеността е представена от малки предприятия на хранително-вкусовата (обработка на месо), дървообработваща, производство на дъбилен екстракт, текстилна, циментова и тютюнопреработваща промишленост. Тук е построен най-големият в света хидроенергетичен комплекс на р. Парана (проектна мощност 12,6 млн. КВт).
Сивата икономика е с най-висок процент в Латинска Америка, а контрабандата сериозен държавен проблем. Въпреки многобройните официални протести на съседните страни, Парагвай не може да се справи на този етап с нея. Според данни на Прозрачност без граници страната е най-корумпираната в Южна Америка. В същото време това втората страна по бедност на континента с БВП на глава от населението от 4000 $ за 2007 г. Негативната статистика се допълва с близо 1 милион безработни или 16% от трудоспособното население.


Население


6,7 млн. жители. Гъстота - 15 жит. на кв. км. Естествен прираст 29. Средна продължителност на живота - мъже - 70 г, жени - 74 г. Етнически състав - парагвайци-гуарани (индианци и метиси) - 89.9 %, други индианци - 2.2 %, бразилци - 3.5 %, немци - 1.5 %, японци - 0.6 %, японци - 1.5 %, други - 2.3 %. Конфесионален състав - християни - 98.5 % (католици - 97.5 %, протестанти - 2.0 %, други - 0.5 %), други - 1.5 %. Извън страната живеят около 700 хил. парагвайци, главно в Бразилия и Аржентина. Градско население - 56 %.


Спорт


Най-популярният спорт в Парагвай е футболът. Националният отбор е един от най-добрите на континента и е печелил два пъти Копа Америка - 1953 и 1979 г. На Олимпийските игри в Атина през 2004 футболният отбор печели сребърните медали, които до този момент са и единственото олимпийско отличие на страната. На световни първенства парагвайският национален отбор участва седем пъти.
След футболът, вторият любим спорт на парагвайците са автомобилните ралита. Най-голямото местно рали е Транс Чако и се провежда от 1971 г. Тенисът е друг спорт, който масово се практикува. На професионално ниво най-добрият парагвайски тенисист за всички времена е Виктор Пеки, който достига до 9-то място в ATP и играе финал на Ролан Гарос през 1979 г.


Забележителности


Асунсион, Източното плато, лозята в околностите на Вилярика, водопадите Игуасу.


Интересни факти


Менонитите са членове на анабаптистка ( неопротестантска ) секта.Те признават само тайнството на кръщението ( на зряла възраст ) и евхаристията, ръководят се от много строги морални правила и отхвърлят църковната йерархия, военната служба и държавните институции.
Парагвай е един от основните износители на електрическа енергия благодарение на хидроелектрическите централи на реките Парагвай и Парана.
Дори и деца участват в битките по време на войните от 1864 - 1879 г.Те носят фалшиви бради, за да внушават на врага, че изтощената Парагвай има още много сила.
След Втората световна война много военнопрестъпници намират убежище в Парагвай.


Други интересни места на света
reade more... Résuméabuiyad

Лас Вегас | Раят на хазартните игри


Лас Вегас може да се гордее с факта, че в него се намират девет от десетте най-големи хотела в света.Градът непрекъснато се променя - по протежението на известния булевард " Стрип " в последните години са построени луксозни хотели във формата на египетски пирамиди и замъци от времето на крал Артур.
Лас Вегас (на английски: Las Vegas; в превод от испански "Ливади" или "Плодородни долини") е най-гъсто населеният град в щата Невада, САЩ, окръжен център на окръг Кларк и международно известен център за почивка, пазаруване, развлечение и хазарт. Той е основан през 1905 и официално става град през 1911. Той е най-големият американски град основан през 20 век. Населението на Лас Вегас е 568 746 жители (2007).
За кратко време Лас Вегас се превръща от незначителен форт в огромен метрополис.Градът дължи бързия си разцвет на построения наблизо язовир " Хувър ", който произвежда огромни количества вода и евтина електрическа енергия.Благодарение на него градчето, което било на път да угасне, получава събсидии от федералното правителство.Вторият важен факт за развитието на Лас Вегас е легализирането на хазартните игри през 1931 г. - многобройни казина и хотели се появяват за рекордно време.
Център на хазартните забавления в Съединените щати, на големите казина, Лас Вегас е рекламиран, като Развлекателната столица на света, добре известен като Град на греха, благодарение на легализирания хазарт, предлагането на алкохолни напитки по всяко време и различните форми на забавления за възрастни. Бляскавият вид на града го прави привлекателно място за снимане на филми и телевизионни предавания. Снимачните площадки са една от забележителностите на този великолепен град. Днес в Лас Вегас живее голямата българска певица Кичка Бодурова.
Един град - две сърца. Едното тупти в центъра на светлините с великолепните места за посещение, другото дава живот на 1,7 милиона души. Едно място с училища, паркове, бакалии и тихи околности, населени с хора иджащи отвсички краища на Америка.
Лас Вегас в превод от испанкси означава "ливадите". Това си име градът получава от своите откриватели, испанските изследователи. Той е основан от мормонски мисионери, последвани от пътуващи на запад пионери. С построяването на язовира "Хувър Дам" и узаконяването на хазарта през 30те години градът се превръща в меката на туризма.
В Лас Вегас има място подходящо за всеки - от градския ритъм на един голям град до откритите пространства на отдалечения пейзаж. Хората са дружелюбни, климатът е здравословен и всяка вечер от седмицата има нещо забавно, което да се прави. Друго предимство на Лас Вегас е, че градът предлага изобилие от развлечения, тук има над 20 театъра и амфитеатъра, 18 мола, стотици изложби на коли и картини.
Българската общност в Лас Вегас наброява около 6000 души, които основно са заети в развлекателната индустрия - сервитьори, таксиметрови шофьори, казино дилъри, актьори. Доста българи от Източните Щати се преместиха през последните години привлечени от разцъфтяващата икономика на града и топлия климът.


История



Накратко


Най-големият град в щата Невада.
Език :английски
Парична единица :американски долар
Квартали :Казино-център, Даунтаун, Стрип
Летища :Международно летище " Маккарън ".


Статистика


Население :575 973 жит..( градската агломерация наброява 1 650 671 жит. )
Брой туристи :около 12 млн.годишно
Приходи от туризма :около 4 млрд. долара
Брой на сключените бракове :60 000 годишно
Брой на хотелските стаи :60 000


Климат


Пустинен тропически.Студени нощи.Много горещи лета, умерени температури през есента и пролетта ( между 20 и 25 градуса ).


Икономика


Туризъм : казина, хотели, конферентни центрове.


Забележителности

Параклисите за сватби ( над 30 ), казината и хотелите.Старият мормонски форт.Музеят на изкуството, автомобилната колекция на Империал Палас.Природнонаучният музей, кварталите " Казино-център " и " Стрип ", националните паркове в околностите на града.


Интересни факти


Първоначално името " Лас Вегас " ( в превод от испански " плодородни долини " ) се отнася до естествените извори и подпочвените води, които били използвани по трасето между Солт Лейк Сити и Олд Спениш Трейл.
Младите американски двойки с радост се женят в Лас Вегас, тъй като вярват, че това носи късмет.
Лас Вегас привлича не само влюбени - това е и градът, в който лесно може да се получи развод заради опростените правни процедури.

reade more... Résuméabuiyad

Крокодил | Изумителни влечуги

На Земята има крокодили от 200 милиона години и те почти не са се променили от времената на динозаврите.От всички влечуги крокодилите имат най-развит мозък.Те притежават допълнителни клепачи, които пазят очите им, и могат да затварят ноздрите, очите и гърлата си, когато се потапят под вода.
Крокодилите (Crocodylia) са разред едри влечуги, появили се преди около 84 милиона години по време на горната креда. Те са най-близко свързаната с птиците съществуваща и днес група животни.

Разред Крокодили включва три семейства:

* Семейство Крокодилови (Crocodylidae) включва 14 вида, разпространени в тропическите зони на Азия, Африка, Америка, Австралия и островите на Индийския и Тихия океан. Най-известни представители на семейството са нилският крокодил (Crocodilus niloticus), разпространен в Африка, и гребенестият крокодил (C. porosus), характерен за Югоизточна Австралия и съседните острови.
* Семейство Алигаторови (Alligatoridae) обхваща 8 вида алигатори и каймани. В р. Яндзъ се среща китайският алигатор (Alligator sinensis), а в САЩ — американският алигатор (A. mississippiensis). Другите представители от род Каймани (Caiman) се срещат в Централна и Южна Америка.
* Семейство Гавиалови (Gavialidae) са представени от само един вид гавиал (Gavialus gangeticus), който се среща на полуостров Индостан и Бирма.


Крокодилите се считат за най-високо организираните съвременни влечуги. Имат удължено и сплеснато отгоре тяло. Главата им е плоска, с удължена напред муцуна и къса шия.
Предните им крайници завършват с по пет пръста, а задните с по четири, снабдени с плавателна ципа. Поясната област, постига пълно развитие (2-4 прешлена), като предните пояси са без ключици.
Долната челюст се съединява с черепа чрез неподвижна квадратна кост. От задния край на небцето се спуска мускулеста гънка — небна завеса, която разделя устната кухина и глътката. Когато главата е под водата, ноздрите и ушите се затварят с клапи.
Крокодилите имат двукамерни сърца.
Съществуват огромни разлики в големината на различните видове крокодили. Най-малките представители на разреда са карликовият крокодил и китайския алигатор, чиято дължина рядко надхвърля 1 метър. Но разреда има и гиганти, които достигат до над 7 метра дължина и тежат повече от 1 тон. Четири вида крокодили се считат за най-големите на планетата: считаният за най-голям в света соленоводен крокодил и гавиалът от Югоизточна Азия, нилския крокодил от Африка и черния кайман от Южна Америка. Тези 4 вида гигантски крокодили са не само най-едрите представители на своя разред, но и най-едрите влечуги на планетата. Дължината при тези 4 гиганти е приблизително еднаква, като най-големите им представители са дълги над 7 метра. От тези видове са улавяни рекордни по размери индивиди, като първенци в това отношение са соленоводен крокодил от индонезийския остров Суматра, дълъг 8,6 метра и тежащ 1352 кг., черен кайман от Бразилия, дълъг 7,7 метра и с тегло 1310 кг. и два приблизително еднакви по размер 7,5- метрови, тежащи около 1300 кг. нилски крокодила, единият от Руанда, другият от района Итури в ДР Конго.
Крокодилите виреят в топлите части на света. Ареалът им е близо до водата; обичат да се препичат на слънце.
Размножават се с яйца, които женските снасят в дупки в земята или в купчини листа. Когато малките са готови да се излюпят, те започват да издават звуци и така сигнализират майка си да ги открие.
Крокодилите са хищници, хранят се с бозайници, птици, риба, но сред тях се наблюдава и канибализъм (малките крокодили могат да станат жертва на по-големите). Ловуват, като захапват странично жертвата си и я завличат на дъното на водата. Малките се хранят с дребна риба, насекоми и дребни животни. Големите крокодили са способни да уловят дори едри копитни бозайници.


Най-добрите оцеляващи животни
reade more... Résuméabuiyad

Колекант | Латимерия

През 1938 г. в Индийския океан беше открита една изключителна риба, наречена колекант ( или латимерия ).Дотогава учените смятали, че този вид е изчезнал преди около 70 милиона години.Древната риба получила прякора " живо изкопаемо ".
Латимерията (Latimeria chalumnae), наричана още „колекант“ е един загадъчен и интересен биологичен вид. Той е един от двата открити досега живи представители на рибите „ръкоперки“ (Coelacanthiformes) (другият е Latimeria menadoensis). Първият екземпляр е открит 1938 по бреговете на Южна Африка. Най-големите популации са наблюдавани край Коморовите острови които лежат между континентална Африка и остров Мадагаскар.
Латимерията може да достигне дължина от близо 2 метра и тегло до 100 килограма, но обикновено е по-малка, особено мъжките екземпляри, които достигат до около 165 сантиметра дължина.
Латимерията е тъмносиня на цвят с ярко открояващи се бели петна. Именно по петната различните екземпляри се идентифицират и описват от изследователите. Има единичен, удължен псевдо-бял дроб, изпълнен с мазнина, издължено сърце, рибо-характерни черва със спираловидна форма и осов скелет, състоящ се от куха хрущялна тръба, наречена нотохорда (notocord). Костите на черепа имат шарнирни връзки, позволяващи им да поглъщат едра плячка. Тялото ѝ е слузесто. Не само люспите ѝ отделят слуз, но екстретира през тялото си голямо количество мазнина.
Счита се, че на възраст могат да достигнат до 60 години.
Латимерията живее в дълбоки (около 400 метра), студени (15-17 градуса по Целзий), солени морски води. Обитава предимно вулканични пещери и дупки в застиналата лава.
Един от най-забележителните аспекти на тяхната биология е, че те са вътрешнораждащи. Раждат от яйца до 26 малки, които продължават развитието си от голяма жълтъчна торбичка в корема на майката. Бременността е дълга, около 13 месеца и комбинирана с късното полово съзряване води до много ниско ниво на репродуктивни възможности и голям риск за вида от изчезване. През размножителния период рибите се откриват и разграничават по пол с помощта на рецептори за електричество разположени в носовата част на главата.
Те не са активни ловци-хищници, очакват плячката им да мине наблизо покрай тях. Хранят се с малки рибки и безгръбначни които живеят в дълбоките рифове и вулканични склонове.
Латимерята стои на главата си, може да плува назад с корема обърнат нагоре. Тези необичайни методи са свързани с начина и на откриване на храна, благодарение на носовите си рецептори. Забележителна способност на която може би се дължи и съхраняването на вида им през хилядолетията е възможността им да забавят метаболизма си по всяко време и гмуркайки се на огромна дълбочина за да минимизират хранителните си нужди.
Месоядни, хранят се предимно с риба и мекотели. Имат носов орган отпред на върха на черепа,който излъчва електромагнитни вълни използвани за засичане на плячката.
Латимерята е вид за който се счита, че е на повече от 60 милиона години. Някои учени твърдят, че тя е от род който е прародител на всички модерни земноводни, влечуги, птици и бозайници, но мнозинството поддържат мнението, че групата към която принадлежи се е отделила по-рано и не може да се смята за директен прародител на четирикраките.


Най-добрите оцеляващи животни
reade more... Résuméabuiyad

Акулите | Царят на океана

Акулите са риби, които жовеят във всички океани по света.Те са оцелели вече над 350 милиона години.Една от най-древните акули била дълга около 12 метра.Всеки един от масивните й зъби бил голям колкото детска длан!
Тялото им е с хидродинамична торпедовидна форма и дължина до 12-15 м. Хрилните отвори са 5 двойки, по изключение 6. Имат мощни гръдни плавници. Опашната перка е вертикално разположена, двуделна, горният ѝ дял е по-голям от долния. Живеят във всякакви води.От екваторялни,тропични,умерени и дори полярни води. Обикновено в солени води (бичата акула прави изключение,която обитава реки и лагуни Акулите нямат плавателен мехур и трябва да плуват непрестанно, за да дишат и да се задържат във водата. Както и останалите риби, те използват вълнообразни странични движения, за разлика от китоподобните бозайници, които извиват тялото си нагоре-надолу, докато плуват. С острото си обоняние усещат плячката си отдалеч. Имат от 5 до 7 редици изключително остри зъби. Акулите са перфектни машини за убиване, снабдени с невероятни свръх-сетива. С обонянието си са способни да доловят дори няколко капки кръв, разтворени във водата. С капсулите на Лоренцини, разположени в предната част на главата, усещат слабите електрически импулси, изпращани от жертвата.


Най-добрите оцеляващи животни
reade more... Résuméabuiyad

Хлебарки | Невероятни насекоми

Хлебарките съществуват повече от 300 милиона години и са около 4000 вива.Тези насекоми могат да преживяват три месеца без храна и един месец без вода.
Германската хлебарка (на латински: Blattella germanica) е един от най-разпространените видове хлебарки. Вредното им значение се състои в това, че пълзейки върху хранителни продукти понякога ги замърсяват с различни болестотворни вируси и бактерии (причинители на чума, холера, коремен тиф и други), с цисти на едноклетъчни паразити, с яйца на хелминти. Често предизвикват и алергични реакции у някои хора.
Германската хлебарка може да се открие навсякъде в сградата, но предпочита топли и влажни места. Най-често могат да се видят в кухни и бани. Също така се срещат и в помещения, където хората се хранят и гледат телевизия, като дневни стаи, спални и други. Всяка пукнатина или процеп, разположени близо до източник на храна и/или вода е потенциално убежище, където германската хлебарка прекарва около 75% от живота си. Те са почти всеядни, ядат всички видове храни, а също и сапун, лепило, паста за зъби и други.
Възрастните екземпляри достигат големина 13-15 mm. На цвят са светло кафяви до жълтеникави. Женската германска хлебарка е по-тъмна от мъжката. Този вид хлебарки рядко летят. Пашкулчетата им съдържат 28-56 яйца и се снасят от женската хлебарка до два часа преди излюпването на личинките.


Най-добрите оцеляващи животни
reade more... Résuméabuiyad

Най-добрите оцеляващи

Акула!!!
Учените не са сигурни защо някои биологични видове оцеляват по успешно от дурги.Животни като акулите, крокодилите,насекомите ( хлебарките ) и рибите ( Колекант ), и едни микроби наречени екстремофили, толкова добре са адаптирани към окръжаващата ги среда, че са се опазили непроменени в течение на милиони години.Най-дорбе съхранилите се обикновено са животни, които могат да се движат и размножават бързо и не са претенциозни към храната.Насекомите притежават тези качества и освен това умеят да се нагаждат към най-разнообразни местности, понеже са толкова малко.Това ги прави най-добрите оцеляващи.
Колекант!!!


Хлебарки!!!


Нилски Крокоди!!!


Изчезнали животни
reade more... Résuméabuiyad

Месоядни кенгура


Един от изчезналите видове кенгура бил месояден.Екалтадетата имала размерите на голямо куче, дълги зъби за захапване на плячката и вероятно използвала предните си лапи, за да държи храната си.


Изчезнали животни
reade more... Résuméabuiyad

Торбест вълк


Тилацините, наричани още тасманийски вълци, живели в миналото навсякъде в Австралия и Тасмания.Когато обаче пристигнали европейските заселници, те започнали да ги избиват.Тилацините се хранели с птици, кенгура и гризачи.Но нападали и овце, затова фермерите често ги отстрелвали, хващали в капани или тровели.
Тилацините могли да си отварят устата изключително широко, за да захапват големи животни.


Изчезнали животни
reade more... Résuméabuiyad

Торбести бозайници | Изчезване

Днес в Австралия има голям брой очарователни животни, но някога е имало много повече.Преди време там са живели 20 различни вида гигантски кенгура, торбести вълцио и торбести лъвове!През последните 200 години половината от местните бозайници в Австралия са изчезнали.Това се дължи преди всичко на лова и разрушаването на хабитати.Други големи животни като гигантските гущери също са измрели.


Най-големите животни

Торбестите бозайници, наречени двуутробни, се появили в средата на кредния период.Прокоптодонът бил най-голямото кенгуру, а торбестият вълк - най-големият австралийски месояден бозайник.Дипротодонът бил най-голямото торбесто животно!От всички тези животни днес няма и следа.Гигантските влечуги също изчезнали.


Прокоптодонът бил висок 3 метра и имал дълги предни лапи.


Дипротодонът бил голям приблизително колкото крава.


Дължината на торбеститя вълк била 1,5 метра от главата до опашката.


Гигантската ехидна била дълга 1 метър и тежала 30 кг.


Куинкан е 7-метров крокодил с дълги крака.


Гигантският жесток гущер - убиец бил се нарича " мегалания ".


Изчезнали животни
reade more... Résuméabuiyad

Куага | Африканско стадо


Преди около 120 години в африканските равнини свободно тичали грамадни стадни животни, наречени куага.Те били убивани за месото и кожата им и вече не съществуват.Наскоро учените открили, че куага всъщност е вид зебра.Днес учените се опитват да развъдят зебри с окраска, подобна на куага.Може би някога куага ще се върне в Африка.


На лов за цяло стадо


През 30-те години на ХІХ век живеещите в Южна Африка холандски селяни, наричани " бури ", ходели на лов с коне за цели стада куага.Отстрелвали хиляди куага главно за храна.


Странна гледна


През 30-те години на ХІХ век куага били внесени в Европа.Тези необикновени животни били толкова лесни за опитомяване, че ги използвали да теглят файтони.По онова време никой не подозирал, че след по-малко от 50 години те ще изчезнат от лицето на Земята.


Последната куага


Дивите куага измрели около 1878 г.Последната куага умряла през 1883 г. в зоологическата градина на Амстердам, Холандия.Тя живяла там 16 години.


Изчезнали животни
reade more... Résuméabuiyad

Moa | Най-големите птици съществували някога

Преди около 400 години в Нова Зеландия имало гигантски птици моа и слонски птици в Мадагаскар.Тези птици не можели да летят и вероятно били роднини на щраусите.Моа дори нямали крила!
Някои имали размерите на пуйки, но други били високи близо 2 метра.Хората ловували гигантските моа, докато те изчезнали към края на XVII век.Слонските птици измрели приблизително по същото време.


Огромни яйца


Слонските птици били високи около 3 метра, а яйцата им имали размерите на баскетболна топка!Тези африкански птици измрели, понеже хората непрекъснато крадели гигантските им яйца за храна.


Ужасяващи нокти


Единственият враг на моа освен човека бил гогантският орел на Хааст.Това бил най-големият и най-мощен известен някога орел.Ноктите му били големи колкото на тигър и се спускал със скорост до 80 км/ч, за да сграбчи моа.Орлите на Хааст измрели едновременно с плячката си.


Орел на Хааст напада гигантска моа в нейния горски хабитат.


Изчезнали животни
reade more... Résuméabuiyad

Изчезването на додо


Додо е може би най-известното изчезнали животно.Тази, голяма, тежка птица била открита на остров Мавриций в Индийския океан през XVI век.Но 170 години по-късно вече не останали додо.Птицата нямала естествени врагове на родния си остров до пристигането на европейските мореплаватели и не се страхувала от хора.Додо не можела да лети и толкова бавно се движела, че било лесно да се хване.Мореплавателите убивали птиците главно за храна.


Привнасяне на нови видове


Когато мореплавателите тръгвали към далечни острови, те вземали със себе си домашни животни.Донасяли къчета, котки, прасета, даже и плъхове на островите, където такива животни преди нямало.Тези " привнесени видове " се конкурирали с местните животни за храна и територия.


Безпокоени от кучета


Кучетата, прасетата и останалите животни, които мореплавателите донесли на остров Мавриций, безпокояли додо в гнездата им.Те даже изяждали яйцата им.
Всивко, с което разполагало додо за защита от нападатели, била голямата й силна човка.


Изчезнали животни
reade more... Résuméabuiyad

Краят на ледниковата епоха


Много мамути измрели в края на последния ледников период преди около 10 000 години.Летните и зимните температури достигали такива екстремни стойности, че гигантските рестителноядни като вълнистите мамути, вълнистите носорози и пещерните мечки не могли да се адаптират към климатичните промени.Освен това хората ходели на лов за тези животни заради месото и кожата им и към края на ледниковия период те изчезнали.


Откриване на малко бебе мамут


През 1977 г. един водач на булдозер в Сибир открил замръзнал труп на цяло бебе мамут.То имало размери на бебе слонче, само ушите му били по-малки.С помощта на радиовъглеродния метод на датиране учените установили, че мамутът е умрял преди 40 000 години.Но все още имл косми по краката си!


Могъщите мамути


С дългите си космести покрития вълнистите мамути били добре адаптирани към живота през последния ледников период.Вероятно през лятото сменяли козината подобно на мускусните волове.Повечето вълнисти мамути били с размери на днешния слон, но имали масивни бивни, за да се бранят от враговете си.Вълнистите мамути свирепо бранели малките си от нападатели като лъвовете.



Пещерните лъвове ловували растителноядни животни, например елени, и изчезнали едновременно с плячката си.



Ирландският лос имал размерите на северен елен и най-големите разклонени рога.







Пещерните мечки живеели в пещери близо до горите и имали размерите на най-големите днешни мечки гризли.



Вълнистите носорози пасели трева из пасищата и тундрата.


Изчезнали животни
reade more... Résuméabuiyad